• Login
  • Register
    • FAQ
  • Home
  • Board index

ARD in HD, wie aktivieren?

  • Print view
Post Reply
  • Products
    • ProgDVB
      • Download
      • Pre-release
      • Manual
      • Modules and plugins
      • Skins
      • For developers
    • ProgTV
      • Android
      • iOS
      • Windows
      • Manual
    • Prog Media Server
    • Prog Finder
    • ProgDVB Engine
    • Elecard CodecWorks
    • Elecard Boro
  • Download
    • ProgDVB
    • ProgTV Android
    • ProgTV Windows
    • Prog Media Server
  • Order
  • Support
    • Activation server
    • Forum
    • Email
  • Links
  • Credits
  • Business proposal
  • Windows
  • Windows
  • Windows
  • Windows
  • Home
  • Board index
1 post
Mkolberg
Mkolberg
Posts:
1
Joined:
Tue Mar 05, 2019 2:14 pm

ARD in HD, wie aktivieren?

#1 by Mkolberg
Noch nie konnte ich mit ProgDVB In der Free of charge Version (heute 7.27.0) "Das Erste" in HD per Satellit sehen.
der Sendesuchlauf läuft die Frequenzen durch und findet bei 11,494 leider nicht.

Folgende HD- Sender funktioneren:

- WDR HD (diverse)
- Hope- Channel HD
- Schau TV HD
- Bibel TV

Selbst per "Blindsuche" auf 11,494 mit allen Optionen finde ich nichts.

Allgemeines Problem, oder muß ich die PRO- Version kaufen?
  • Quote
  • Tue Mar 05, 2019 2:28 pm
1 post
Post Reply

Return to “German”

Jump to
  • International
  • -     ProgDVB support
  • -     -     Hardware
  • -     -     Modules
  • -     -     IPTV
  • -     ProgTV Windows
  • -     ProgTV Android
  • -     ProgTV iOS
  • -     Internet TV and Radio
  • National
  • -     Russian
  • -     ProgTV Android
  • -     Internet TV, Internet Radio, IPTV - Russian
  • -     German
Re: Несколько обнаруженных ба…
Вы мне логи крашей присылали?
Prog, Fri Jun 26, 2026 5:03 am
Re: Несколько обнаруженных ба…
В каталоге с приложением должен быть install.log. Пришлите его пожалуйсто. Я уже вернул взад со своими настройками.
Porter, Thu Jun 25, 2026 4:30 pm
Re: Несколько обнаруженных ба…
В каталоге с приложением должен быть install.log. Пришлите его пожалуйсто.
Prog, Thu Jun 25, 2026 1:09 pm
Re: Несколько обнаруженных ба…
Если в пустой каталог ставить тоже? Версия приложения точно коректная? Заархивировал содержание папки прога и удали
Porter, Thu Jun 25, 2026 8:24 am

  • Home
  • Board index
  • FAQ
  • All times are UTC
  • It is currently Fri Jun 26, 2026 9:32 pm
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB LimitedRavaio Theme by Gramziu

Login




Register